אריאל יעקובי - ראיון בגלי צה"ל לגבי שביתת הסולידריות של ההסתדרות עם חברת התרופות "טבע"

תמלול הראיון – אריאל יעקובי בגלי צה"ל:

אריאל: בוקר טוב ישי בוקר טוב למאזינים

ישי: מה מטרת השביתה?

אריאל: קודם כל, אירוע דרמטי בתולדות מדינת ישראל. מדינת ישראל הקימה את המפעל היפה ביותר שלה את התעשייה היפה ביותר שלה, שמה שם את מוחות ההלל, את כל מכון ויצמן ומקימה  חברה, שהופכת להיות חברה שהיא סמל וכאילו כלום כאילו שום דבר. דירקטוריון כושל ולוקח את החברה הזו לכישלון אחד גדול עם שני סיפורים: סיפור אחד, שהוא הכואב הוא הסיפור של עובדי טבע. הסיפור השני, הוא כואב, הוא הסיפור של מדינת ישראל, שצריכה להגיש כתב אישום נגד הדירקטוריון הזה ולהכין את האומה הזאת למצב של עניי ביתך קודמים. אנחנו הקמנו – אצלנו לא יפוטרו. ישי: אוקיי ומה מטרת השביתה? אריאל: מטרת השביתה של  עובדי טבע זה הסיפור של עובדי טבע, אנחנו מאוד מקווים..

ישי: לא הבנתי את המשפט: "מטרת השביתה זה הסיפור של עובדי טבע" אתם משביתים היום את בתי החולים את נתב"ג אריאל: רגע רגע רגע רגע,  אתה חייב להבין שזה שני סיפורים בשני צירים. ציר אחד זה עובדי טבע. זכותם להיאבק והם צריכים להיאבק וצריכים לגרום לזה, שלא יפוטרו עובדי טבע בישראל. שיפטרו עובדים במקומות אחרים עובדי טבע בישראל היום…והם יכולים להציל אותה.
ישי: איזה עובדים למשל שיפטרו?

אריאל: שיפטרו עובדים במקסיקו, בארה"ב. חברת טבע היא חברה רב לאומית, היא קנתה חברות. טבע ישראל התפתחה, הפכה להיות חברה שקנתה עוד ועוד חברות. היום כשצריך לפטר עובדים, שיתחילו לפטר בסדר ההפוך. אחד. השביתה של עובדי מדינת ישראל..

ישי :איך המטרה הזו מקודמת ע"י סגירת נתב"ג ,סגירת בתי החולים מניעה מאזרחים ללכת ולקבל שירות?

אריאל: עובדי מדינת ישראל לא הולכים לשבות היום מעבר לארבע שעות – שובתים מ 8:00 עד 12:00. השביתה הזו, כשמה, היא שביתת סולידריות, שאומרת גם לממשלת ישראל וגם לאזרחים בעולם כולו, אנחנו לא נהיה אלה שמפקירים את התעשיות הביטחוניות בישראל ואת התעשייה בכללותה ואת כל עובדי מדינת ישראל, ע"י זה שברגע שחברה הופכת להיות רב לאומית נשב מן הצד ונשתוק כשמפטרים. עכשיו יש עוד סיפור יש את הסיפור של הדירקטוריון. אנחנו לא נשב ונשתוק כאשר דירקטוריון כושל והממשלה לא מתחשבנת אתו. אין כזה דבר. איפה כל הכספים שלקחו ונתנו ומסרו? מסרו בקנייה של חברה כושלת בארה"ב ארבעים מיליארד דולר ואף אחד לא שואל למה?

ישי: אריאל יעקובי, גם אם אני מסמכים אתך לגבי הדירקטוריון והכישלונות שלו ושצריך לבדוק אותם ושצריך לבוא אליהם בתלונות, אני לא מצליח להבין למה אם הדירקטוריון כשל, מי שנענש הם אזרחי ישראל, שהיום לא יכולים ללכת לבית החולים. אני קראתי עדות של בחורה, שזקוקה לטיפול הבוקר בבית החולים והיא לא יכולה לקבל אותו ולאנשים התבטלו להם טיסות, הם מחכים מהלילה בנמל התעופה בן גוריון. מה האנשים האלו פשעו למה אתם מענישים את כולנו? אריאל: ראשית, אני לא חושב שהם פשעו ואנחנו לא חושבים שהם נענשים. אנו מצפים מכל עם ישראל, אתה יודע מה, אני דורש מכל עם ישראל, מכל עובד במדינת ישראל, שכשהוא רואה כזו עוולה שהולכת להיות, שהוא יבוא ויאמר אני בשביתה הזאת, אני גם..

ישי: אבל השביתה הזו נגד האזרחים עולה 150 מיליון שקל למשק למה זה טוב?

אריאל: כל שביתה, כל הרמת ראש, כל הנפת דגל, שבה אדם שרואה שהחברה שלו נדפקת והוא מתמודד והוא שובת, היא תמיד בהכרח יוצרת איזושהי אי נוחות. אנחנו, ככל שניתן היה בוועדות החריגים, הקלנו על החלקים הקלים. שים לב, התחבורה, שזה הרכבת וזה קווי האוטובוס, ביום ראשון בגלל החיילים לא שבתה. שים לב, אנחנו אפשרנו להקדים טיסות לשעות עד שמונה. מה שאנחנו רוצים ישי, זה שכל עם ישראל יבוא ויגיד חבר'ה, העובדים המאורגנים במדינה ישראל זה נכס למדינת ישראל ואנחנו חייבים לתמוך אותם. ומה אנחנו מצפים שיקרה? אנחנו מצפים, שתבוא הממשלה יחד עם יו"ר ההסתדרות ותקים אגרוף אחד משותף ותניע את התהליך הזה שבו מסדרים את התהליכים האלה ככל שאפשר, לא לפטר עובדי טבע. אסור לפטר את עובדי טבע המוצלחים.

ישי: אתה אומר שהם נכס למדינת ישראל אבל נדמה לי שהם בעיקר נכס להסתדרות כי למשל עובדי הקבלן, עובדי חברות כח אדם, שמועסקים במשרדי הממשלה, מחויבים היום לנצל יום חופשה על חשבונם בגלל השביתה שלכם. אז זה לא אומר שאתם כאלה מגיני עובדים גדולים כל כך

אריאל: קודם כל, גם אנחנו נכס לעובדי הקבלן. מה אתה חושב, שעובדי הקבלן במשרדי הממשלה היו מקבלים את שכר מינימום הזה ואת ארוחות הצהרים ואת כל התנאים הזהים לעובדי המדינה אלמלא ההסתדרות? אבל אנחנו לא רוצים הרי לפתוח עכשיו דיון על מה מקומה של ההסתדרות בחברה הישראלית אנחנו רוצים להגיד..

ישי: ההסתדרות משביתה את המדינה, יש פה מקום לדיון , אבל רגע, מה אתה רוצה להגיד לעובדי הקבלן שהיום אתה מכריח אותם, אתה אריאל יעקובי והנהלת ההסתדרות מכריחה אותם לחתום יום חופש על חשבונם

אריאל: טוב, אני אומר לעובדי הקבלן: ראו אחים שלי, אנחנו נאבקנו בשבילכם כשרצינו להעלות לכם את השכר ל-5,300 ₪ כאשר רצינו לסדר לכם את התנאים, אני אישית סידרתי להם ארוחת צהרים לכל עובד ועובד, שעובד במשרדי הממשלה, אנחנו מבקשים מכם יחד אתנו היום תנו כתף אנחנו נושאים עכשיו אלונקה לא פשוטה כי אנחנו צריכים לשכנע את מדינת ישראל, שהמפעלים של המדינה הם חשובים התעשייה הביטחונית המשמעות של הכחול לבן זה נכס למדינת ישראל ובואו ביחד נניע גם את הממשלה שתהיה אתנו על מנת לתקן את העוולה הזו. ישי: לכמה עובדים כן נסכים שיפוטרו בטבע?

אריאל: ישי, זה לא שאלה של מו"מ בטלפון. אני מאוד מקווה אגב, אני אישית מאוד מקווה, שמתוך ה-3,300 עובדים שמתוכנן לפטר, שימו לב, זה לא 1,700 , זה עובדים ברקע ובתפר ומסביב, זה עובדים שנותנים במיקור חוץ, כל החבילה הזו ביחד ועובדים שמתכוונים לעשות עליהם מיקור חוץ; מתוך ה-3,300 עובדים במדינת ישראל, לא יקרה שום דבר אם הם יישארו ויפטרו במקומות אחרים. מדובר על חברה של 56,000 עובדים. הם יכולים לפטר בארה"ב, זה יהיה פינטס שם באופן יחסי לפה; ואנחנו חברה שמכון ויצמן נתנו לה את *הקופקסון (Copaxone),  אנחנו חברה שבנתה את הדבר הזה. אנחנו, מותר לנו לבוא ולהגיד: חברים, זה לא יהיה בישראל. שילך המנכ"ל, יעשה חשבון ויפטר עובדים במקומות אחרים. לא צריך כל דבר לעשות רק עם הסרגלים ועם האקסלים, אפשר לעשות דברים עם שכל.
ישי: הדברים ברורים אריאל יעקובי יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, תודה רבה לך.

אריאל: תודה רבה לכם. *הקופקסון (Copaxone) היא התרופה הנפוצה ביותר בעולם לטיפול בטרשת נפוצה.

הדפדפן שלך אינו נתמך
בבקשה עדכן את הדפדפן שלך על מנת לראות את האתר באופן תקין.
הורד מהדפדפנים הבאים: