שלב נוסף ברפורמה בדואר ישראל: נחתם (19.9.22) הסדר ההבראה בהיקף של כ-1.7 מיליארד שקלים

חברת דואר ישראל חתמה על הסדר המימון מול החשב הכללי באוצר ועל הסכם קיבוצי מול נציגות העובדים וההסתדרות

לאור המצב הכספי הקשה אליו נקלעה חברת דואר ישראל, אשר התבטא בהפסדים כספיים של מאות מיליוני ש"ח בשנה ובאתגרים תזרימיים משמעותיים, חתמו היום (19.9.22) משרד האוצר, הנהלת דואר ישראל, ההסתדרות ונציגות העובדים, על הסכם ההבראה של החברה.

במסגרת ההסדר חתם החשב הכללי הסכם מימון המורכב בין השאר, ממכירת חלק מנכסי נדל"ן של הדואר למדינה, שנועד לייצב את מצבה הקשה של החברה, המצויה בחדלות-פירעון. במקביל, נחתם מול ההסתדרות וארגון העובדים הסכם קיבוצי שנועד לאפשר את פרישתם של 1,050 עובדים, וכן להבטיח את הגמישות הניהולית  הנדרשת לחברה המצויה בסביבה תחרותית ועומדת לקראת הפרטה של 100% ממניות החברה, על פי המתווה עליו סיכמו שרי האוצר והתקשורת.

סיוע המדינה, יחד עם מהלכי התייעלות נוספים שתגבש הנהלת החברה צפויים לשפר את רווחיות החברה ולסייע בהפרטתה בהקדם.

עיקרי הסדר המימון:

* המדינה תבטיח לחברה מימון לפרישת 1,050 משרות בתמורה למכירת  נדל״ן למדינה בשווי מוערך של כ-800 מיליון שקלים.

* המדינה תממן בנוסף פרישת 150 משרות נוספות עליהם סיכמה החברה בשנת 2020.

* מדינה תעמיד לחברה מסגרת הלוואה תזרימית בסך של עד 400 מיליון ש"ח, ותאפשר לחברה אפשרות מימון נוספת, במידת הצורך, בסך של עד 180 מיליון ש"ח נוספים בתמורה למכירת נכסים נוספים למדינה.

עיקרי ההסכם הקיבוצי:

* 650 עובדים ותיקים יפרשו לפנסיה.

* 400 עובדים יפרשו במסלול פיצויים.

* מחצית מהפורשים יסיימו את עבודתם עד סוף 2022, המחצית השנייה עד אמצע 2023.

* לרוכש החברה תהיה אופציה לפרישת 500 עובדים נוספים בתנאים זהים.

* מאות דוורים יהפכו לשליחים, כדי לתמוך במערך החבילות המתפתח מול הירידה בפעילות חלוקת המכתבים.

* בוטלה מכסת העובדים המינימלית שהחברה מחויבת להעסיק.

* שורה של שינויים ארגוניים ותפעוליים ייכנסו לתוקף בחודשים הקרובים, כדי לאפשר לחברה לפעול בסביבה תחרותית.

* יעודכן מנגנון ניוד עובדים מינואר 2025.

* העובדים יהיו זכאים למענק הפרטה בשיעור של 3% מתמורת המכירה בהתאם לנוהל רשות החברות בעניין, ולאחר ההפרטה לבונוס מבוסס רווחיות של 10% מהרווח התפעולי של החברה מדי שנה.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "מדובר בהסכם חשוב שמשקף את האיזון הראוי בין דאגה למעמד העובדים וביטחונם התעסוקתי לבין הבטחת חוסנה של חברת דואר ישראל מול אתגרי העתיד. עובדי הדואר היו ויישארו שותפים חשובים להתייעלות החברה ולשיפור השירות שניתן לכלל אזרחי המדינה. אני רוצה להודות לכל המעורבים בהליך המו"מ שעזרו להגיע להסכמות והתגברו על המשוכות שבדרך. תודה ליו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקבי, ולכל ארגון העובדים בדואר ישראל בראשות שמעון פרג'ון על כך שהפגינו מנהיגות אחראית. ההסתדרות תמשיך להיות שם לכל אורך הדרך, הן למען העובדים הפורשים והן למען העובדים שממשיכים להצעיד את דואר ישראל קדימה".

מנכ"ל משרד האוצר, רם בלינקוב: "הסכם ההבראה יפתח את הדרך ליציאת חברת הדואר לדרך חדשה ובריאה ויאפשר להנהלת החברה להביאה לאיזון לקראת הפרטתה המלאה במהירות המירבית. אני גאה בעבודת המטה המקיפה והמקצועית שנעשתה במשרד האוצר ושמח במיוחד על שיתוף הפעולה שנעשה בין אגפי המשרד".

הממונה על השכר, קובי בר נתן: "ההסכם יאפשר לחברה לצאת לדרך חדשה לקראת הפרטתה, וייתן יציבות לעובדים. בתקופה הקרובה החברה צפויה להחיל מודלי שכר מתקדמים שישפרו את השירות לציבור, ייעלו את החברה ויאפשרו את צמיחתה כחברה עסקית".

החשב הכללי במשרד האוצר, יהלי רוטנברג: "אנו חותמים היום על מספר הסכמים משמעותיים עם חברת הדואר – הסכם מימון, הסכם נכסים ובמקביל  החברה סכמה על הסכם שכר חדש בליווי ההסתדרות. הסכמים אלה יאפשרו לחברת הדואר לשפר את איתנותה הכלכלית וכן להתייעל ולשפר את השירות ללקוחותיה בצורה משמעותית וזאת כהכנה למכירת 100% ממניות החברה.  מימוש ההסכמים מול החברה יחל באופן מיידי במקביל להתקדמות הליכי מכירת החברה.  ברצוני להודות לכל השותפים – להנהלת החברה ולעובדי כלל אגפי האוצר על תרומתם בתהליך מורכב זה".

הממונה על התקציבים, יוגב גרדוס: "הסכם ההבראה שנחתם היום עם חברת דואר ישראל יוציא את החברה לדרך חדשה שסופה בהפיכת החברה לחברה פרטית ומשגשגת. אנו סומכים על הנהלת החברה שתדע לנצל ולמנף את המשאבים המשמעותיים שהושקעו בחברה במסגרת ההסכם לטובת ייצוב החברה והכנתה להליך ההפרטה".

מנהלת רשות החברות הממשלתיות, מיכל רוזנבוים: "רשות החברות הממשלתיות תמשיך ותפעל לטובת מכירת 100% מחברת דואר ישראל למשקיע אסטרטגי. בכוונת הרשות לפעול על מנת למכור את החברה במהירות האפשרית, תוך מקסום הערך והתמורה שתתקבל ממכירת החברה לטובת בעלי המניות-הציבור במדינת ישראל תוך שיפור השירות שינתן לאזרחי מדינת ישראל".

מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן-חורין: "חברת דואר ישראל יוצאת היום לדרך חדשה והיסטורית. אנחנו מבריאים ומפריטים את הדואר בנחישות וברגישות, זו חובתנו לציבור. משרד התקשורת מוביל  בימים אלו, יחד עם החברה, מהפכה דיגיטלית שתאפשר לציבור לקבל שירותי דואר בנייד מבלי להגיע בכלל לסניפים, ותנגיש לו באופן יעיל ומיטבי את השירותים שיש להם ביקוש דוגמת איסוף חבילות. אנחנו בעיצומו של תהליך שבסופו הציבור הישראלי יהנה משירותי דואר מתקדמים, יעילים וטובים״.

דוד לרון, מנכ"ל דואר ישראל: "היום השלמנו הסדר היסטורי שיאפשר להבריא את דואר ישראל, וישנה את פני החברה. זהו הסדר הבראה פורץ דרך הכולל הסכם קיבוצי שיוצר את התשתית להגעת החברה ליציבות פיננסית ומאפשר לה להיערך כנדרש להפרטה המתוכננת. נציגות העובדים מבינה את גודל השעה, ולאור זאת הגענו ביחד, לראשונה, להסכם קיבוצי הכולל גם גמישות ניהולית לביצוע שינויים מהותיים במבנה ובפעילות הארגון. בכך, יתאפשר לנו להתאים את החברה לפעולה בסביבה התחרותית המשתנה, ויהפכו אותה ליעד אטרקטיבי למשקיעים במסגרת תהליך ההפרטה אליו אנו נכנסים".

מישאל וקנין, יו"ר דירקטוריון דואר ישראל: "תכנית החירום לייצוב דואר ישראל, רגע לפני קריסה, היא משימה לאומית. ערב השנה החדשה, הגענו להסכם הבראה מקיף וחסר תקדים, שמעניק לדואר הזדמנות לפעול כחברה עסקית, יציבה, עם בעלים פרטיים. ההסכמים הם תוצאה של מאמץ אינטנסיבי בחודשים האחרונים של הנהלת החברה, הדירקטוריון והעובדים יחד עם אגפי האוצר – החשב הכללי, אגף התקציבים ואגף השכר, בשיתוף עם אנשי רשות החברות ומשרד התקשורת. כעת, החברה תתמקד – במקביל למימוש תוכנית הפרישה וההבראה – בהשלמת גיבוש התוכנית העסקית החדשה, שתתאים את החברה לעידן של תחרות תחת בעלות פרטית. התוכנית העסקית החדשה, אותה מגבש המנכ״ל החדש, דוד לרון, תוצג במהלך החודש הקרוב והיא תהיה העוגן עליו יתבסס תהליך ההפרטה".

יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקבי: "לצערנו, חברת הדואר הגיעה עם קשיים מרובים, עד כדי איום ודאגה לפרנסתם העובדים. אני גאה בכל מי שטרח ועשה, ובמיוחד בארגון עובדי הדואר, שהגיעו לסיכום שמאפשר את קיום חברת הדואר בצורה הוגנת".

יו"ר ועד עובדי הדואר, שמעון פרג'ון: "עובדי הדואר, בהובלת הוועד ובראשותי, גילו אחריות ואומץ רב ובחרו במהלך אשר יצעיד את החברה קדימה. בהסכם זה דאגנו לאופק תעסוקתי לעובדים, ולתנאי פרישה מהטובים במשק –  לעובדים הפורשים. נמשיך ללוות את העובדים ולוודא שזכויותיהם יישמרו ונפעל לשימור השירות ולשיפורו, למען ציבור לקוחותינו. תודה ליו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, על הרוח הגבית".

להסכם הקיבוצי

הדפדפן שלך אינו נתמך
בבקשה עדכן את הדפדפן שלך על מנת לראות את האתר באופן תקין.
הורד מהדפדפנים הבאים: